See Pihla on Wiktionary
{
"etymology_text": "From pihlaja (“rowan”), a sacred tree in Finnish mythology.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Pihla",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihla",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Pihla",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Pihla",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pihl",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name of modern usage"
],
"id": "en-Pihla-fi-name-Dqu8A-XR",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpihlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpiçlɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ihlɑ"
}
],
"word": "Pihla"
}
{
"etymology_text": "From pihlaja (“rowan”), a sacred tree in Finnish mythology.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Pihla",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihla",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Pihlaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihlakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Pihlattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihlattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Pihloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Pihloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Pihla",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Pihla",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Pihl",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Requests for audio pronunciation in Finnish entries",
"Rhymes:Finnish/ihlɑ",
"Rhymes:Finnish/ihlɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name of modern usage"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpihlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpiçlɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ihlɑ"
}
],
"word": "Pihla"
}
Download raw JSONL data for Pihla meaning in All languages combined (19.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Pihla",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Pihla",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.